Czym charakteryzuje się drewno konstrukcyjne?
Drewno konstrukcyjne to materiał wykorzystywany w budownictwie od wieków. I nawet dziś, w dobie betonu, stali i tworzyw sztucznych, pozostaje w powszechnym użytku. Nic dziwnego, bo przecież drewno posiada szereg atutów. Jest stosunkowo niedrogie, łatwe w obróbce i oczywiście – ekologiczne! Ale przede wszystkim bardzo wytrzymałe. Nietrudno znaleźć zabytkowe konstrukcje drewniane, które stoją od setek lat.
Drewno konstrukcyjne odporne jest nie tylko na upływ czasu, lecz także na zmienne warunki pogodowe i duże różnice temperatur. Przewyższa pod tym względem nawet konstrukcje stalowe. Zresztą, nie tylko pod tym. Lepiej też wytrzymuje pracę całego budynku i dobrze przenosi obciążenia. A już nie sposób w ogóle porównywać drewna ze znacznie słabszymi tworzywami sztucznymi.
Co warto zaznaczyć, to nie jest tak, że atuty drewna da się wykorzystać tylko wówczas, gdy cały budynek wzniesiony zostanie z tego materiału. Drewno konstrukcyjne wykorzystuje się przede wszystkim do wykonywania stropów, legarów pod deski podłogowe, krokwi i wsporników, konstrukcji dachowych czy podkonstrukcji tarasowych i elewacyjnych. Choć rzecz jasna i drewniane ściany posiadają liczne zalety.
Drewno KVH
KVH to skrót od niemieckiego „Konstruktionsvollholz” oznaczającego drewno konstrukcyjne lite. Nazwy tej używać mogą wyłącznie producenci trzymający się rygorystycznych norm, dzięki którym powstaje wysokiej jakości materiał budowlany. Wykorzystywane są tutaj wyselekcjonowane drzewa iglaste, których drewno poddaje się specjalistycznej obróbce. Jest ono odpowiednio suszone, czterostronnie strugane i wzdłużnie klejone na mikrowczepy. W przypadku drewna KVH kluczową kwestię stanowi osiągnięcie niskiej wilgotności, zbliżonej do 15 procent. Dzięki niej zapewniona zostaje stabilność kształtu i wymiaru nawet przy bardzo długich, kilkunastometrowych belkach. Drewno konstrukcyjne lite wykazuje także wysoką odporność na pęknięcia i skręcenia.