Czym charakteryzuje się klejonka i jak się ją pozyskuje?
Klejonka to nazwa drewna klejonego warstwowo. To popularny materiał budowlany i wykończeniowy, który charakteryzuje się niewielką wagą i stosunkowo dużą wytrzymałością, a do tego ma dobre właściwości termoizolacyjne. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej klejonce, sposobom jej pozyskiwania i charakterystyce materiału, a także szerokim zastosowaniom klejonki.
Najpopularniejszy rodzaj drewna klejonego – klejonka trójwarstwowa
Najpopularniejszym rodzajem klejonki jest drewno klejone trójwarstwowo. Cały proces produkcji to kilka etapów – pierwszym z nich jest właściwe przygotowanie drewna. Tworzymy drewniane bloki o jednakowych wymiarach, deski, a następnie poddajemy je obróbce termicznej. Suszymy je w specjalnych suszarniach, kontrolując wilgotność desek. Następnie wykonujemy łączenia w formie zębów, tzw. mikrowczepy, na które nakładamy odpowiednio dobrany klej. Takie łączenie, mikrowczepy + klej, zapewnia lepszą wytrzymałość. W dalszej kolejności klej nakładamy po bokach desek, a następnie ustawiamy je na prasie, która ściska deski, łącząc je w spójną całość po wyschnięciu kleju.
Charakterystyka i zastosowanie klejonki
Drewniana klejonka pozyskiwana w omówiony przez nas sposób może być też dodatkowo impregnowana, staje się wówczas dobrym materiałem konstrukcyjnym. Jak wspomnieliśmy we wstępie, klejonka jest wytrzymała, lekka, ma dobre właściwości termoizolacyjne, do tego charakteryzuje się niską podatnością na różnego rodzaju wypaczenia, wygięcia, pęknięcia. W budownictwie drewno konstrukcyjne tego rodzaju wykorzystuje się głównie do budowy więźby dachowej (lekkość klejonki ma tu wyjątkowe znaczenie, wypada korzystniej niż stal także pod względem kosztów), do budowy konstrukcji profilowanych i wielowymiarowych. Można z niej wykonywać także inne elementy, stosując klejonkę jako zamiennik litego drewna. To na przykład podłogi, schody, czy na przykład blaty do kuchni i innych pomieszczeń, które można wykończyć dodatkowo wedle zapotrzebowań i upodobań.