Do czego wykorzystuje się klejonkę trójwarstwową?
Klejonką umownie nazywamy rodzaj płyt, które są stosowane w meblarstwie, ale też kantówki, krawędziaki, czy deski i inne elementy o różnych przekrojach produkowane z drewna klejonego warstwowo o znacznie szerszym zastosowaniu. Trójwarstwowa klejonka, która powstaje z warstw drewna, a nie np. płyt pilśniowych i podobnych materiałów z włókien, może być z powodzeniem materiałem konstrukcyjnym. Jakie ma konkretnie zastosowanie?
Zastosowanie trójwarstwowej klejonki jako materiału budowlanego
Wielowarstwowa klejonka drewniana może być wykorzystywana jako materiał budowlany, w tym jako drewno konstrukcyjne, z którego można wykonać np. elementy więźby dachowej. Z trójwarstwowej klejonki produkowanej na nowoczesnej linii technologicznej można zbudować różnego rodzaju lekkie budowle jak ogrodowe altany, czy parkowe i przystankowe wiaty. Warunek jest jeden: klejonka musi być wyprodukowana z wyselekcjonowanego surowca, a kolejne warstwy trzeba łączyć specjalistycznym klejem. Materiał musi mieć odpowiednią wytrzymałość.
Inne zastosowania klejonki trójwarstwowej
We wstępie wspomnieliśmy o zastosowaniu klejonki w meblarstwie. Klejonka trójwarstwowa rzeczywiście z powodzeniem może być wykorzystywana w przemyśle meblarskim, przede wszystkim do tworzenia konstrukcji pod masywne sprzęty, czy zabudowy, jak zabudowy kuchenne z litymi blatami. Z elementów klejonki wysokiej jakości można budować konstrukcje stałych elementów wyposażenia wnętrz jak schody, czy boazerie. Klejonka trójwarstwowa nadaje się też do produkcji stolarki okiennej i drzwiowej, ponieważ poza wytrzymałością charakteryzuje ją również dobra termoizolacyjność. Właściwie zaimpregnowana klejonka z odpowiednią powłoką ochronną to naprawdę wyjątkowo uniwersalny materiał, który można stosować wewnątrz i na zewnątrz.