Jak prawidłowo suszyć i impregnować drewno?
Aby drewno mogło przez lata pełnić swoje funkcje na przykład jako element konstrukcji budowlanych, musi zostać odpowiednio wysuszone i zabezpieczone. Poniżej opisujemy, jak należy tego dokonać.
Suszenie drewna
Zarówno w przypadku drewna opałowego, jak i tego przeznaczonego do celów budowlanych, odpowiednie suszenie odgrywa kluczową rolę. O ile jednak mokry opał sprawi tylko trochę kłopotów z dymem i małą wydajnością, to już zbyt duża wilgotność drewna konstrukcyjnego zagraża sztywności i bezpieczeństwu budynku.
Jak więc suszymy drewno? Metodą wykorzystywaną od wieków jest suszenie drewna na powietrzu. Wymaga ona dużo staranności i cierpliwości. Potrzebny jest stelaż, który oddzielać będzie drewno od gruntu i zapewniać przewiewność. O przewiewność zadbać należy również poprzez pozostawianie pomiędzy deskami czy belkami kilku centymetrów wolnej przestrzeni.
Drugą opcją jest wykorzystanie suszarni drewna wyposażonej w piec. Ogromny atut stanowi tutaj lepsza kontrola nad procesem suszenia. Możemy na bieżąco sprawdzać wilgotność, temperaturę, przepływ powietrza i dostosowywać je do konkretnego drewna. W ten sposób nie tylko wysuszymy drewno szybciej niż na powietrzu, ale także dokonamy tego bardziej równomiernie i bez powodowania zniekształceń. Tak wysuszone drewno zyskuje zwykle większą wytrzymałość, odporność na wilgoć oraz wymiarową stabilność.
Impregnacja drewna
Wysuszone drewno może z czasem znów zawilgotnieć, jeśli wystawimy je na działanie czynników atmosferycznych. Dlatego zabezpiecza się je przed wilgocią w procesie impregnacji, czyli nasączania odpowiednimi substancjami chemicznymi, mającymi zwykle postać roztworów rozpuszczalników organicznych lub wodnych emulsji, uzupełnianych domieszkami żywic i smół drzewnych. Impregnacja wykonywana jest metodą powierzchniową lub ciśnieniowo-próżniową. Dodatkowo używać przy niej można specjalistycznych środków grzybobójczych i owadobójczych, dzięki którym zapewniamy drewnu ochronę nie tylko przed kaprysami pogody.