Jakie drewno należy impregnować i dlaczego?
Środki i metody zabezpieczania drewna przed zniszczeniem stały się popularne wraz z rozwojem przemysłu w XIX wieku. Zaczęliśmy wtedy zwracać większą uwagę na wytrzymałość, trwałość i estetykę materiału, ponadto ceny drewna wzrosły ze względu na zapotrzebowanie. Dziś technik impregnacji jest mnóstwo, a nie zabezpieczamy praktycznie tylko drewna opałowego i drewna, które będzie docelowo zabezpieczane już podczas zastosowania.
Jakiego drewna nie poddajemy impregnacji?
Na pytanie z tematu naszego wpisu odpowiemy w najprostszy sposób. Lepiej wskazać z perspektywy suszarni drewna, jakiego materiału nie impregnujemy, zwracając uwagę na jego docelowe zastosowanie. Na pewno nie impregnujemy drewna opałowego, które jest jednak poddawane obróbce termicznej. Niektóre elementy o przeznaczeniu budowlanym i produkcyjnym, również nie są impregnowane, a jedynie suszone, bo podlegają dalszej obróbce w miejscu zastosowania. Na przykład drewniane sztachety lub deski, które zostaną zaimpregnowane po połączeniu w pełną konstrukcję. Zaznaczamy przy tym, że wysuszone drewno trzeba przechowywać we właściwych warunkach.
Podział metod impregnacji
Jest na tyle dużo różnych metod impregnacji, że suszarnia drewna, która oferuje takie usługi, musi zaoferować konkretne techniki dla swoich klientów. Wyróżniamy impregnację powierzchniową i głęboką. Do tej pierwszej należy np. smarowanie i opryskiwanie oraz krótka zimna lub gorąca kąpiel. Impregnacja głęboka to w kolejnym podziale impregnacja bezciśnieniowa i impregnacja ciśnieniowa. Stawiamy na drugą, a konkretnie oferujemy metody ciśnieniowo-próżniowe, które są uniwersalnym, bardzo skutecznym i przez to popularnym sposobem zabezpieczania drewna konstrukcyjnego oraz meblowego. Dobieramy metodę do potrzeb potencjalnych klientów.